YouTube, Rus devletine ait kanalları engelleyecek

0/5 No votes

Report this app

Description

YouTube ve Google, Rus devletine ait kanalları engelleyecek
YouTube ve Google, Rus devletine ait kanalları engelleyecek

Google, Microsoft’un Rus propagandasını sınırlama eylemlerini salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa’daki YouTube’daki Rus devlet kanallarını engelleyeceğini ve ayrıca sitenin başka yerlerinde “aldatıcı uygulamaları” engelleyeceğini açıkladı.

Google, her ikisi de Rus hükümeti tarafından işletilen Russia Today (RT) ve Sputnik kanallarını Avrupa genelinde engelleyeceğini söyledi. RT America, RT Live ve RT Sport MMA gibi “Bağlı” kanallar da engellenecek. Düzeltme: Google, yalnızca Avrupa’daki YouTube kanallarını engelleyeceğini söyledi. Bu hikâyenin önceki bir sürümü, bloğun dünya çapında olacağını ima etti.

Google, video yayınlarında Rus devlet destekli propagandayı engellemeyi planladığını söylese de Google’ın Microsoft ile aynı eylemleri gerçekleştirdiği açık değil. Pazartesi günü Microsoft, her ikisi de Rus hükümetine ait olan Sputnik ve Russia Today’den gelen haberleri arama sonuçlarından ve Start news feed’inden engelleyeceğini söyledi. Salı günü Google, arama sonuçlarını içerip içermediğini söylemeden yalnızca “platformlarımızdaki bir dizi Rus devlet tarafından finanse edilen medya kuruluşu için küresel olarak önerileri önemli ölçüde sınırlandırdığını” söyledi.

Google salı günü yaptığı açıklamada, eylemlerinin Rus devlet tarafından finanse edilen medyadan mevcut para kazanma işlemine eklendiğini söyledi. Şirket bir blog yazısında,” Dünyanın dört bir yanındaki insanlar Ukrayna’daki savaşla ilgili konuları Arama veya YouTube’da aradıklarında, sistemlerimiz yetkili haber kaynaklarından gelen bilgileri, videoları ve diğer önemli bağlamları belirgin bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

Google, Microsoft gibi, Ukraynalılar için çevrimiçi güvenlik sağladığını da söyledi: GhostWriter tehdit grubunun Ukrayna askeri ve hükümet yetkililerine yönelik çevrimiçi saldırılarını engellemek ve siber tehditlere yanıt olarak 2FA zorluklarını artırmak. Google, yerel olarak sığınak ve tahliye bilgisi arayan Ukraynalıların Birleşmiş Milletler kaynaklarına işaret edileceğini de sözlerine ekledi. Ukrayna’daki yerel vatandaşları korumak için Google, yerel toplulukları korumak için etkilenen bölgelerdeki trafik katmanlarını kapattı.

Ancak Google, hizmetlerini Rusya’dan çekmeyi de reddetti. Google, yaptırım şartlarına uymayı vaat ederken Rusya’da faaliyet göstermeye devam edeceğini söyledi. Google Arama, Haritalar ve YouTube, “küresel bilgi ve perspektiflere erişim sağlamaya devam ederek Rusya’da kullanılabilir durumda.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *