Apple ve Google, Ukrayna’ya Yardım Etmek İçin Harita Özelliklerini Kapatıyor

0/5 No votes

Report this app

Description

Ukrayna'da Google Haritalar Kapatıldı
Ukrayna’da Google Haritalar Kapatıldı

Apple ve Google, Ukrayna’daki savaş yoğunlaştıkça Rusya’daki operasyonlarını sınırlamak ve Kremlin destekli propagandanın Avrupa çapındaki akışını kısıtlamak için daha ileri adımlar attılar.

Google küresel ilişkiler başkanı Kent Walker, bir blog yazısında, arama devinin Ukraynalılara yardım etmek ve Rusya’nın siber uzayda vermeye çalıştığı zararı sınırlamak için attığı çeşitli adımları açıkladı.

İkincisi, Rus devlet saldırganlarının tehdidini azaltmaya yardımcı olmak için kullanıcılar için daha sık kimlik doğrulama zorlukları da dahil olmak üzere Google hesap güvenliği korumalarını artırdı.

Ayrıca Rus dis yaygınlaşmış Meta izledi ve yanlış bilgilendirme çabaları, özellikle devlet medya grupları destekledi.

“Bugünden itibaren, Avrupa genelinde RT ve Sputnik’e bağlı YouTube kanallarını engelliyoruz. Bu, Rus devlet tarafından finanse edilen medyanın platformlarımızda para kazanma konusundaki belirsiz duraklamamıza dayanıyor, bu da RT gibi medya kuruluşlarının içeriklerinden para kazanmalarına veya platformlarımızda reklam vermelerine izin verilmediği anlamına geliyor” dedi.

“Ayrıca, platformlarımızdaki bir dizi Rus devlet destekli medya kuruluşu için küresel olarak önerileri önemli ölçüde sınırlandırdık. Geçtiğimiz birkaç gün içinde YouTube, koordineli aldatıcı uygulamalara katılan bir dizi kanal da dahil olmak üzere topluluk yönergelerini ihlal ettiği için yüzlerce kanalı ve binlerce videoyu kaldırdı.”

Yetkili, Google Haritaların yerel vatandaşları korumak için trafiğe ve yerlerin ne kadar yoğun olduğuna ilişkin güncellemelerinin de geçici olarak devre dışı bırakıldığını, mülteci ve tahliye bilgilerini arayan kullanıcıların resmi BM kaynaklarına işaret edileceğini de sözlerine ekledi.

Google ve çalışanları da Ukrayna’daki yardım çabalarına yardım etmek için 15 milyon dolar bağışta bulunuyor.

Bu arada Apple, Rusya’daki tüm ürün satışlarını durdurduğunu ve ülkedeki Apple Pay ve diğer isimsiz hizmetleri sınırlandırdığını söyledi. RT News ve Sputnik, ülke dışındaki App Store’dan kaldırıldı.

Google gibi, Apple Haritalar uygulamasında trafiği ve canlı olayları kaldırdı.

Açıklamada,” Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden derinden endişe duyuyoruz ve şiddet sonucu acı çeken tüm insanların yanında duruyoruz” denildi. “İnsani yardım çabalarını destekliyoruz, ortaya çıkan mülteci krizine yardım sağlıyoruz ve bölgedeki ekiplerimizi desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz.”

Pazartesi günü Meta, içeriği Rus devlet medya hesaplarından ve bunlara bağlanan yayınlardan düşürdüğünü ve şeffaflığı artırmak için bu içeriği etiketlediğini duyurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *