Ukrayna Hackerlardan Yardım İstiyor

0/5 No votes

Report this app

Description

Ukrayna ve Hackerlar
Ukrayna ve Hackerlar

Ukrayna hükümetinin Ukrayna’nın kritik altyapısını siber saldırılara karşı savunmasına yardımcı olmak için gönüllü bilgisayar korsanları ve güvenlik uzmanları aradığı bildiriliyor.

Reuters’in haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden’in “uluslararası hukukun apaçık ihlali” olarak kınadığı saldırıda Rus silahlı kuvvetleri tarafından ilçenin üç cephede işgal edilmesinden kısa bir süre sonra Ukrayna’nın yardım talepleri perşembe sabahı Ukrayna korsan forumlarında görünmeye başladı.”

Siber gönüllülerin işe alınmasında yer alan iki Ukraynalı Reuters’e verdiği demeçte, Ukrayna’nın “ülkemizin siber savunmasına dahil olmak için siber güvenlik uzmanları aradığını” söyledi.”

Ukrayna’yı desteklemek için becerilerini sunmakla ilgilenen kişilere ayrıntılarını, becerilerini ve referans listesini bir Google Dokümanlar dosyasına eklemeleri talimatı verildi. 

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Cyber Unit Technologies’in kurucu ortağı Dr. Yegor Aushev Reuters’e verdiği demeçte, yardım çağrısını ülkenin Savunma Bakanlığındaki üst düzey bir yetkilinin talebi üzerine yayınladığını söyledi.

Aushev, gönüllülerin doğrulanacağını ve daha sonra iki birime ayrılacağını söyledi. Bir birim savunma faaliyetine, diğeri saldırı eylemine odaklanacak.

Savunma biriminin korumaya çalışacağı hedefler arasında Ukrayna’nın enerji santralleri ve su sistemleri yer alıyor. Dün, Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi danışmanı Mykhailo Podolyak, Çernobil nükleer santralinin perşembe günü Rus birlikleri tarafından ele geçirilmesinin ardından güvenli olup olmadığını söylemenin imkânsız olduğunu söyledi.

Saldırı birimi gönüllüleri, Rus kuvvetlerine karşı dijital casusluk yapacak. Aushev, “Ülkemizin içinde bir ordumuz var” dedi. “Ne yaptıklarını bilmemiz gerekiyor.”

Perşembe gecesi Aushev, birkaç yüz kişinin Ukrayna’yı desteklemek için siber becerilerini gönüllü olarak kullandığını ve şu anda incelenme sürecinde olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Washington Büyükelçiliği’ndeki bir savunma ataşesi, siber yardım taleplerinin yapıldığı mobil mesajlaşma platformuna atıfta bulunarak “Telgraf kanallarından gelen bilgileri onaylayamayacağını veya reddedemeyeceğini” söyledi.

Ukrayna dijital dönüşüm bakanı Mykhaylo Fedorov’un bu sabah yayınladığı bir telgrafta, ülkeye yönelik siber saldırıların sürmesine rağmen, “her şey istikrarlı.”

Dün, hactivist grup Anonim, Vladimir Putin’in hükümetine “siber savaş” ilan etti ve birkaç Rus hükümeti web sitesini yıkma sorumluluğunu üstlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *