SMART Nedir Bilgisayar İçin Faydaları Nelerdir

0/5 No votes

Report this app

Description

SMART nedir hakkında resim
SMART nedir hakkında resim

Hiç bilgisayarınızın ölebileceğini düşündünüz mü, ama ne olduğunu bilmiyor musunuz? İnsanların aşina olabileceği belirtiler arasında yavaşlama, başlatma süresinin artması, programların donması, sabit disk kullanımı ve sesli tıklama sayılabilir. Bu belirtiler bir sürü insan olacak olsa da mutlaka sabit disk pamuk ipliğine bağlı olduğunu ifade etmiyorlar. Bilgisayarın yavaşlamasına ve kullanılamaz hale gelmesine neden olabilecek neredeyse sınırsız sayıda başka şeyle, sorunun tam olarak ne olduğunu nasıl öğreneceksiniz? Neyse ki, bir bilgisayarda başarısız olmanın en yaygın kısmı, sabit disk (veya veri sürücüsü), kullanıcıların bile bir bilgisayar tamir mağazasına büyük paralar vermeden makinelerini teşhis etmek için kullanabilecekleri yerleşik bir test teknolojisine sahiptir.

Burada nasıl yapılır kategorisi dışında anlatım olacaktır ama biraz bağlaştığı için buraya atma kararı aldım burasıda boş kalmasın diye.

SMART (Kendi Kendini İzleme, analiz ve Raporlama Teknolojisi) girin.

SMART, bilgisayar sürücülerini sürücü arızasını gösteren parametrelerin bir listesi için kontrol eden bir izleme paketidir. SMART, hatalar, arızalar, dönme süreleri, yeniden tahsis edilen sektörler ve okuma/yazma yetenekleri de dahil olmak üzere sürücü verilerini toplar ve depolar. Bu özelliklerin çoğu tanımda kafa karıştırıcı olabilir ve kaydedilen sayısal değerlerinde daha da kafa karıştırıcı olsa da akıllı yazılım bir sürücü arızasını tahmin edebilir ve hatta bilgisayarın kullanıcısına yazılımın arızalı bir sürücü algıladığını bildirebilir. Kullanıcı daha sonra doğrulamak için sonuçlara bakabilir veya emin değilseniz, bir doğrulama ve sürücü değişimi için bir bilgisayar onarım mağazasına getirebilir.

Peki bir kişi SMART’A nasıl erişir? Birçok bilgisayar, bilgisayar ilk açıldığında önyükleme seçeneği ile erişilebilen yerleşik tanılama paketlerini içerir. Diğer üreticiler, işletim sisteminiz olmadan bir tanılama testi çalıştırabilen bir uygulama indirmenizi gerektirir. Bu tanılama paketleri genellikle akıllı durumu kontrol eder ve sürücü gerçekten başarısız olursa, tanılama paketi bir sürücünün başarısız olduğunu veya başarısız olduğunu bildirir. Bununla birlikte, bu üretici teşhislerinin çoğu, yalnızca belirli akıllı verilere erişmek istiyorsanız, Crystaldiskınfo, Gsmartcontrol gibi bir Linux programı veya MAC OS için akıllı Yardımcı Program gibi bir Windows programı kullanmanız gerekecektir.

Bu akıllı izleme programları, bir sürücünün ne zaman başarısız olduğunu tespit edecek kadar akıllıdır ve verilerinizi yedeklemek için yeterli zaman verir. Unutmayın, bilgisayar parçaları her zaman değiştirilebilir, kayıp veriler sonsuza dek kaybolur. Ancak, zekâ her zaman bir sürücü başarısız olduğunda algılamıyor unutulmamalıdır. Bir sürücü fiziksel bir düşüş veya su hasarı gibi felaket bir arızaya maruz kalırsa, SMART bunları tahmin edemez ve üretici hatalı değildir. Bu nedenle, SMART, bir sürücünün sağlıklı olup olmadığını değerlendirmek için bir araç olarak en iyi şekilde kullanılsa da veri hatasına karşı bağımsız bir koruma olarak değil, iyi bir güvenilir yedekleme sistemi ile en güçlü şekilde kullanılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *