Marul Sürekli Nasıl Yetiştirilir

0/5 No votes

Report this app

Description

Marul Sürekli Nasıl Yetiştirilir
Marul Sürekli Nasıl Yetiştirilir

Bahçeden taze marulun bütün bir başını yetiştirmek ve hasat etmek hakkında güzel bir şey var ve beklemeye değer olabilir ancak hem daha erken hem de uzun bir salata yeşilliği hasadı için, cut and come again yöntemi tüm sezon boyunca yapraklı yeşil iyiliğin bolluğunu verebilir.

Yeşilliklerinizi Büyütün

Marul, bazı sebzelerin hasattan önce ihtiyaç duyduğu tozlaşma ve veyaha uzun büyüme süreleri gerektirmeyen Bahçe Bitkileri yetiştirmek için bir hayli basit olanlardan birisidir. Yine de bir marul başı büyütmek istiyorsanız, biraz sabır gerektirir. Sabırsız bir bahçıvan iseniz ya da salata hasat mevsiminizi uzatmak istiyorsanız, defalarca kesilebilen yaprak marulu bir yatak ya da iki tane dikmeyi düşünebilirsiniz.

Baş marulunu büyütmek için, her marul bitkisinin etrafında kendi alanına ihtiyacı vardır, ama bu bir bahçe yatağında yetiştirilen toplam marul miktarını sınırlayabilir. Bu, bahçe mevsimi başına yalnızca çok fazla marul yaprağı toplayabileceğiniz manasına gelir. Ek olarak, baş marul çeşitlerinin çoğu, yaz sıcağına çarptığında cıvata anmaya (bir çiçek sapı göndermeye) eğilimlidir. Bu yapraklı yeşillikler gölge bezi altında yetiştirilmedikçe, baş marul hasatları genelde ilkbahar ve sonbaharda daha uygundur.

Kesim ile marul yetiştirmek ve tekrar gelmek için, gevşek yapraklı marul çeşitlerini dikmek en iyisidir (baş marul çeşitleri de elinizde olan tohumlarsa işe yarayabilir) ve mesulün (karışık) marul tohumlarını kullanmak için renk, doku ve lezzet bakımından biraz çeşitlilik sağlar. Kesilmiş ve tekrar gelen marul sıraları, kafa marulundan (dört santim kadar yakın) çok daha yakın olabilir ve tohumlar da birbirine çok daha yakın ekilebilir, bu sebeple inceltme gerekli değildir.

Bitki aralığı ve çeşitlilik oluşturma

Diğer fideler için olduğu gibi bir bahçe yatağı hazırlayın, ardından sıralarınızı yerleştirin ve tohumları tek bir sıra halinde ya da dört ila altı inçlik bir bant olarak birbirine yakın bir yere koyun. Yapraklar bebek yeşillikleri boyutuna ulaştığında (yaklaşık dört inç uzunluğunda), dış yapraklar ayrı ayrı hasat edilebilir (çok daha uzun sürer) ya da bahçe makası ya da makasla bir seferde bir avuç kesilebilir, bitkinin tepesinin yaklaşık bir inç üzerinde (tepenin içerisine ya da altına kesmek büyük olasılıkla marul bitkisini öldürecektir). Sıranın bir ucundan başlamayı, bir avuç yaprağı gevşek bir biçimde tutmayı ve makasla kesmeyi seviyorum, bu da onları hasat etmenin hızlı ve etkili bir yoludur, özellikle de çok büyük bir bahçe yatağınız var ise.

Cut and come again yöntemiyle devamlı bir marul hasadı yetiştirmenin anahtarlarından biri, tüm sıraları bir kerede dikmek değil, bunun yerine her hafta ya da her hafta birkaç sıra (evinizin büyüklüğüne bağlı şekilde) başlatmaktır. Bu şekilde, taze yeşillikler istediğinizde daima bir ya da iki sıra kesmeye hazır olacaksınız ve önceden kesmiş olduğunuz sıraların gelecekteki hasatlar için yeni bir yaprak Partisi göndermesine izin verecektir. Farklı iklimlerde farklı çeşitler ve bahçeler farklı büyüme oranlarına sahip olacak, ancak genel bir kural, yeni marul yapraklarının bir sıra kesildikten yaklaşık iki hafta sonra tekrar hasat etmeye hazır olacağıdır. Hava ve bahçe koşullarınıza bağlı şekilde, her marul dikiminden yaklaşık üç ila beş kesim ve muhtemelen daha fazlasını elde edilebilir.

Yaz aylarında hava gerçekten ısınmadan önce, marul sıraları gölge bezi ya da sıra kapakları ile kaplanabilir, bu da bitkilerin cıvata eğilimini yavaşlatacak ve hasattı sıcak mevsime uzatacaktır. Marul cıvata başlar başlamaz, ya onları toplayıcıları beslemek için çiçek gitmesine izin verebilir, 9 ve tohum ayarlamak için (melez olmayan bir yadigarı ya da açık tozlaşan bir çeşitse gelecek seneki dikim için kaydedilebilir), veya bitkiler çekilebilir ve tavuklara veya komposto yığınına beslenebilir. Sonbahar yaklaştıkça, sıra örtüleri altında daha fazla sıra marul dikilebilir ve yetiştirilebilir ya da mevcut yataklar, mahsulün soğuk mevsime iyi bir biçimde uzatılması için sıra örtüleri ya da düşük tünellerle kaplanabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *