İşçiler İçin Yapay Zekâ Ne Sorunlar Açar

0/5 No votes

Report this app

Description

İşçiler İçin Yapay Zekâ Ne Sorunlar Açar
İşçiler İçin Yapay Zekâ Ne Sorunlar Açar

En başarılı ve yaygın olarak kullanılacak olan makine öğrenme modellerinin çoğu, binlerce düşük ücretli iş işçisinin yardımı ile eğitilmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan, Amazon Mechanical Türk gibi platformlarda para kazanıyor ve bu da şirketlerin ve araştırmacıların çevrimiçi kitle işçilerine küçük görevleri dış kaynak kullanmasına izin veriyor. Bir tahmine göre, Amerika’da yalnızca bir milyondan fazla insan bu platformlarda çalışarak her ay para kazanıyor. Bu şekilde, yaklaşık 250.000 kişi gelirlerinin en az dörtte üçünü kazanıyor. Ancak, birçoğu dünyanın en zengin yapay zekâ laboratuvarlarından bazıları için çalışsa da, asgari ücretin altında ödeniyor ve becerilerini geliştirmek için herhangi bir fırsat Verilmiyor. 

Saiph Savage, Batı Virginia Üniversitesi’ndeki insan bilgisayar etkileşimi Laboratuvarı’nın direktörüdür ve burada sivil teknoloji üstünde çalışır, dezenformasyonla mücadele etmek ve gig işçilerinin çalışma şartlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak gibi konulara odaklanır. Bu hafta, dünyanın en büyük yapay zekâ konferanslarından bir tanesi olan Neurips’te “yapay zekadaki görünmez işçiler için çalışmanın geleceği ” başlıklı bir konuşma yaptı.” Konuşmasından bir gün önce Zoom’da Savage ile konuştum.

Yapay zekadaki görünmez işçilerden bahsediyorsun. Bu insanlar ne tür işler yapıyor?  

Birçok görev, dünyayı çok daha iyi anlamak için denetimli makine öğrenme modellerine beslenen verileri özellikle de görüntü verilerini etiketlemeyi içerir. Diğer görevler ses transkripsiyonunu içerir. Alexa’nın o bölgedeki insanların nasıl konuştuğunu anlamasına yardımcı olmak için pek çok diyalog okumak için Amazon tarafından işe alınıyorlar. Ayrıca, nefret söylemi ya da pedofili ile dolu olabilecek web sitelerini etiketleyen çalışanlara da sahip olabilirsiniz. Bu sebeple, Google ya da Bing ‘deki görüntüleri ararken, bu şeylere maruz kalmazsınız.
İnsanlar bu görevleri Amazon Mechanical Türk gibi platformlarda yapabilmek için işe alındı. Büyük teknoloji şirketleri firma içi sürümleri küllen temel bilir söz gelimi Facebook ve Microsoft’un kendi sürümleri vardır. Amazon Mechanical Türk ile olan fark, herkesin küllen temel bilmesidir. Araştırmacılar ve girişimler platforma bağlan temel bilir ve görünmez işçilerle kendilerini güçlendirebilir.

Bu görünmez işçilerin ne gibi problemleri var?

Aslında crowdwork’u kötü bir şey olarak görmüyorum; bu gerçekten iyi bir fikir. Bu, şirketlerin harici bir işgücü eklemesini çok kolaylaştırdı.
Ancak birtakım sorunlar var. Birincisi, bu platformlardaki işçilerin çok düşük ücretler kazanmasıdır. Birkaç sene boyunca yüzlerce Amazon mekanik Türk işçisini takip ettiğimiz bir çalışma yaptık ve saatte yaklaşık 2 dolar kazandıklarını gördük. Bu, Amerika asgari ücretinden çok daha az. Hayatlarını bu platformlara adayan insanlar var; bu onların en temel gelir kaynağı.

Bu platformlar gelecekteki iş fırsatlarını da kesiyor, çünkü full time kitle işçilerine becerilerini geliştirmenin bir yolu Verilmiyor en azından tanınanlar değil. Birçok insanın bu platformlarda çalışmalarını özgeçmişlerine koymadığını gördük. Amazon Mechanical Türk’te çalıştıklarını söylerlerse, çoğu işveren bunun ne olduğunu bile bilmeyecektir. Çoğu işveren, bunların yapay zekamızın arkasındaki işçiler olduğunun farkında değildir.

Yaptığınız şey için gerçek bir tutkunuz olduğu açıktır. Bunun üstünde nasıl çalıştın?
Stanford’da bir araştırma projesi üstünde çalıştım, burada temelde bir kitle işçisiydim ve bu beni problemlere maruz bıraktı. Amazon Mechanical Türk’e benzeyen, ancak işçiler tarafından kontrol edilen yeni bir platform tasarlamaya yardımcı oldum. Ama hemde Microsoft’ta bir teknoloji çalışanıydım. Ve bu da gözlerimi çok büyük bir teknoloji şirketinde çalışmanın nasıl bir şey olduğuna açtı. Meçhul hale gelirsiniz, bu da crowdworkers’ın deneyimlerine çok benzer ve o işyeri değiştirmek isteyen, ben temel yol açtı.

Bir araştırma yapmaktayım da bahsettiniz. Bu işçilerin ne yapmış olduğunu ve hangi koşullarla karşı karşıya olduklarını nasıl öğreniyorsunuz?
Üç şey yapmaktayım. İşçilerle röportaj yapmaktayım, anketler yapmaktayım ve bu platformlarda neler olup bittiğine dair ben temel daha nicel bir bakış açısı kazandıran araçlar inşa ediyorum. İşçilerin görevleri tamamlamak için ne kadar zaman harcadıklarını ölçebildim. Ayrıca, iş aramak ya da bir işverenle iletişim kurmak gibi işçilerin yapmış olduğu ödenmemiş emek miktarını da ölçüyorum maaşınız var ise ödediğiniz şeyler.

Bu hafta Neurips’te bir konuşma yapmaya davet edildiniz. Bu neden AI topluluğunun duyması gerekli olan bir şey?
Araştırmalarını bu işçilerin emeğiyle güçlendiriyorlar. Asgari ücret ödemeyen insanlar sebebiyle kendi kendisini süren bir arabanın veya diğer bir şeyin var olduğunu fark etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yapay zekanın geleceğini düşünürken, işin geleceğini düşünmeliyiz. Bu işçilerin insan olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Firmalar ya da araştırmacılar kasten underpaying olduğunu mu söylüyorsunuz?
Hayır, öyle değil. Bence işçilerden ne yapmalarını istediklerini ve ne kadar süreceğini hafife alabilirler. Ancak çoğunlukla, anlaşmanın diğer tarafını hiç düşünmediler.

Ne yapabiliriz bu konu da? 

Bir sürü şey. İşçiler uzun bir görev yapabilmek için onları almak nasıl bir fikir almak için yardım ediyorum. Bu şekilde, bir görevin buna değip değmeyeceğini değerlendirebilirler. Bu yüzden, bu platformlar için çalışanların bilgi paylaşmasına ve hangi görevlerin zamanlarına değer olduğu ve belirli becerileri geliştirmenize izin vermiş olduğu konusunda birbirlerine koçluk yapmasına yardımcı olan bir AI eklentisi geliştiriyorum. Yapay zekâ, hangi önerinin en etkili olduğunu öğrenir. İşçilerin birbirlerine yazdıkları metin yorumlarını alır ve hangi önerinin çok daha iyi sonuçlara yol açtığını öğrenir ve platformda teşvik eder.

Diyelim ki işçiler ücretlerini artırmak istiyorlar. AI, işçilerin bunu yapmasına yardımcı olmak için ne tür bir öneri ya da stratejinin en ideal olduğunu belirler. Örneğin, bu işverenlerden bu tür görevleri yerine getirmenizi önerebilir, ancak oradaki diğer görev türlerini değil. Ya da size iş aramak için beş dakikadan fazla harcamamanızı söyleyecektir. Makine öğrenimi modeli, Amazon Mechanical Türk’teki işçilerin öznel görüşüne dayanıyor, ancak yine de işçilerin ücretlerini artırabileceğini ve becerilerini geliştirebileceğini buldum.

Yani bu, işçilerin bu platformlardan en iyi biçimde yararlanmasına yardımcı olmakla mı ilgili?

Bu bir başlangıç. Ancak kariyer merdivenlerini düşünmek enteresan olurdu. Örneğin, işçilere becerilerini optimize etmelerine izin veren bir dizi farklı görevi yerine getirmeleri için rehberlik edebiliriz. Başka fırsatlar sunmayı da düşünebiliriz. Bu platformlarda iş yapan şirketler, işçiler için çevrimiçi mikro stajlar sunabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *