İnternet Bağımlılığı Nedir ve Zararları Nelerdir?

0/5 No votes

Report this app

Description

Teknoloji bağımlılığı
Teknoloji bağımlılığı

İnternet bağımlılığı son yıllarda çağımızda en çok dert olan yerdir bu bazen üst düzeylere kadar gidiyor ve tedavi olunması gerekecek bir hastalığa dönüşüyor. İnternet bağımlılığı nasıl anlaşılır ve üstesinden gelmek için neler yapılmalıdır bunların anlatımı olacaktır yazımızda.

Hepimiz her gün kalktığımızda direk elimizi ve yüzümüzü yıkamadan telefon ya da bilgisayar karşısına geçiyoruz millet video çekip paylaşım yapmış mı nereye gitmiş neler yapmış diye aslında bunları her gün yapınca bir süre sonra beyin onları nöronlara kaydediyor ve ister istemez sabahleyin kalkınca bunları yapmak istiyoruz. Alışkanlık haline gelmiş oluyor ve bizim için zararlarını fark etmiyoruz günlük belki 6-7 saat minimum başında geçirmiş oluyoruz bu da bağımlılık haline gelmiş oluyor.

Doktorlar tarafından bunlar sürekli uyarılıyor göz sağlığı ve psikolojik sorunlar oluşturduğu yönde teknolojinin aşırısı zarardır demek istiyorlar. Bunu günlük kısıtlamamız gerekiyor bilgisayar ve telefon karşısında vakit geçirmek yerine dışarıda aktiviteler yaparak bağımlılıktan kurtulabilirsiniz peki bunlara örnek verecek olursak kitap okuma, spor ve egzersiz yapma gibi birçok daha etkinlik sıralayabiliriz.

Teknoloji Bağılmlılığı Hakkında Resim
Teknoloji Bağılmlılığı Hakkında Resim

Günümüzde sosyal medya hesaplarında günlük kaç saat ya da dakika geçirdiğinizi görebilirsiniz ve ona göre kendinizi kısıtlayabilirsiniz. Bunların haricinde eğer telefon ile sıkıntınız varsa en fazla kullandığınız uygulamaları en arkaya atarak elinizin gitmesini engelleyebilirsiniz çünkü telefonumuzu açtığımız anda direk elimiz en yakın uygulamaya gidiyor ve onunla vakit geçiriyoruz.

Sizler için başka bir tavsiyemde gazete alınız veya internet üzerinde birçok gazete veya haber sitesinde haberler yayınlanıyor 4-5 tane siteyi takip ederek gündem üzerinden haberiniz ve bilginiz olur birazda olsa sosyal medya üzerinde geçireceğiniz vakitti daha yararlı ve iyi işler için harcamış olacaksınız.

Bunları yapmaya başladığınız anda beynimizdeki nöronlar bir süre aynı şeyleri yapacağı için alışacaktır ve günlük olarak o işleri usanmadan ve bıkmadan yapmaya başlayacaksınız yani sabahları ya da gün içinde artık fazla teknoloji bağımlılığınız ortadan kalkacaktır. Bu anlattıklarımızı yaptınız ve halen sorunlarınız devam ediyor sizleri bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

0 comments on "İnternet Bağımlılığı Nedir ve Zararları Nelerdir?"

  1. İnternet bağımlılığı hat safhada,bilhassa akıllı telefonlarımız birer dijital tasma …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *