Harcamalarımızı Nasıl Kontrol Altına Alırız?

0/5 No votes

Report this app

Description

Bir ifadeyi okumak, banka hesabınızdaki paranın sihirli bir şekilde artmasına neden olmaz, ancak tasarruf ve harcama konusunda kendinizi güncel tutmak için önemli soruları ve ifadeleri tekrarlamak için bir değer vardır. Çalışkanlık ve tutarlılığın neler yapabileceği şaşırtıcıdır. Çok kısa bir süre içinde bile para kazanmak öğrenebilir, ama daha az tüketim faydalarının yanı sıra gezegen.

Aşağıda, birçok durumda yararlı bulduğum ifadelerin bir listesi ve arkadaşlarımla yaptığım ve kitaplarda ve çevrimiçi olarak öğrendiğim konuşmalara dayanan diğer insanlar var. Bazen ihtiyacınız olan tek şey, önceliklerinizin nerede olduğuna dair küçük bir hatırlatıcıdır ve bu ifadeler tam olarak bunu sunar.

Harcama ve Huzuri Alışveriş Nedir?
Harcama ve Huzuri Alışveriş Nedir?

Harcama Gerçekten Buna İhtiyacım Var Mı?

Kendime bu soruyu her zaman soruyorum – bazen bakkalda, ancak daha sık güzel kıyafetler, ayakkabılar, kozmetikler veya diğer ev eşyaları ile karşı karşıya kaldığımda. Bu, bir şeye sahip olma arzumu duraklatmaya ve bunun gerçekten uygun olup olmadığını görmek için mevcut eşyalarımın hızlı bir zihinsel envanterini yapmaya zorluyor.

Ne bana, buna Değer mi?

İlk soruya ‘Evet’ cevabını verdiyseniz, bu iyi bir takiptir. Fiyat etiketine bakmadan, kendinize ne kadar değerli olduğunu düşündüğünüzü sorun-yani, önceden koyduğunuz zihinsel değerden daha pahalıya mal olursa, muhtemelen uzaklaşmalısınız.

Bugünden İtibaren Ben

Bugün yeni alışkanlıklar kurmak için en iyi gün. Geçmişte olanlar hakkında endişelenmenin bir anlamı yok; önemli değil. Para konusunda iyi olmadığınız, sizi bir şekilde tanımlamaya geldiği fikrine takılmak kolaydır, ancak böyle düşünerek bir gün daha boşa harcamayın. Şimdi başla.

Her Küçük Parça Harcama Sayılır

Burada ve orada birkaç lira tasarruf etmek, finansal başarıya garantili bir yol gibi görünmeyebilir, ancak küçük eylemler hem zaman içinde toplanır hem de alışkanlık oluşumunuz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Süslü latte yerine damla kahve seçmeye, bakkaliye birim fiyatlarına bakmaya, yalnızca satış rafını satın almaya, dışarıda yemek yerine bir çanta öğle yemeği paketlemeye veya bir cumartesi gecesi kalmaya alışırsanız, ilk başta garip hissedebilirsiniz, ancak ayın sonunda belirgin şekilde daha küçük bir kredi kartı faturasına sahip olacaksınız. Bu, devam etmek için güven oluşturur.

Simple dolar bloğundan Trent Hamm’dan alıntı yapmak için: “Amacınız, hayatınızdaki neşeyi getiren ve koruyan ve bu değişiklikleri tonlarca değişiklik yapmaya çalışmak yerine kalıcı hale getiren daha az sayıda finansal olarak mantıklı değişiklik benimsemek olmalıdır.”

Harcama Önceliğim nedir?

Onları gördüğünüzde fırsatları toplamak ya da alışveriş yaparak güçlü duygularla başa çıkmak cazip olabilir, ancak finansal önceliklerinizin ne olduğunu kendinize sorun. Belki de bir öğrenci kredisini ödemek, bir tasarruf hesabını doldurmak, bir ipotek ödemek veya bir gezi için tasarruf etmektir. Sorumlu kalmanıza yardımcı olmak için bu öncelikler hakkında bir ortak veya aile üyesiyle konuşun. Onları yazın, tekrarlayın ve sık sık düşünün. (Pre-COVİD, satın almadığım her şeyi bir uçak biletine bir adım daha yakın olarak düşünürdüm!)

Hala inşa ediyorum

Bu, kocamın bazen daha büyük bir plan olduğunu ve paramızın bu planı yavaş ve istikrarlı bir şekilde inşa etmeye gittiğini hatırlatmam gerektiğinde söylediği bir şeydir. Çok fazla bir şey olmadığını düşünüyorsanız, kazançlarınızın önemli bir kısmının borç geri ödemesine, tasarruflara veya yatırımlara doğru gittiğini düşünüyorsanız, süreç zaman zaman acı verici bir şekilde yavaş olsa bile, paranızın sizin için çalışmakla meşgul olduğunu kendinize hatırlatın.

Senin İmkanlarının Altında Yaşa

Ya da eğer bu çok sert hissediyorsa, sizin imkanlarınız dahilinde. Arkadaş yapıyor ya da sosyal medyada gönderme ya da birlikte yapmak olduğunu düşündüren ne ile sallandı olmayın. Sadece kendi finansmanınızı biliyorsunuz ve kendi seçimlerinizi yapmaktan siz sorumlusunuz. Fonlarınızın altında bırakarak, borç ödemezsiniz ve tasarruf edebilir ve yatırım yapabilir, böylece gelecekte daha fazla güvenlik yaratabilirsiniz.

Başkalarının durumunu bilmiyorsun

Çevrenizdeki insanların, özellikle de daha fazla para harcıyor gibi görünüyorlarsa, daha iyi bir durumda olduklarını düşünmek caziptir. Ama aslında perde arkasında neler olduğunu bilmiyorsun. Borçlara maruz kalabilirler ve ödemek için mücadele edebilirler. Belki de çok fazla çalışıyorlar ya da bir mirasa sahipler ya da bir alışveriş bağımlılığına sahipler ya da belki de paralarını yönetmede gerçekten harikalar. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaya karşı koyun ve kendiniz için en iyi olduğunu bildiğiniz şeylere odaklanın.

Kolay Olmuyor!

Para tasarrufu, özellikle harcamaların sosyal medyada kutlandığı ve gösteriş yaptığı ve tutumluluğun damgalanma eğiliminde olduğu Amerikan kültüründe zordur. Kendinize daha kolay hale geldiğini, tasarrufun zamanla daha doğal bir alışkanlık haline geldiğini ve başarının başarıyı doğurduğunu hatırlatın. Zaman verin ve daha normal hissetmeye başlayacaktır. Mükemmel olmaya çalışmadan yeni tutumlu alışkanlıklar oluşturmaya odaklanın ve bunlar sonunda sizin için ikinci doğa haline gelecektir. Bir gün bunun için kendine teşekkür edeceksin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *