Fransa Çoğu Meyve ve Sebze İçin Plastik Ambalajı Yasakladı

0/5 No votes

Report this app

Description

Fransa ve Plastik Ambalaj Yasağı
Fransa ve Plastik Ambalaj Yasağı

Fransa marketlerinde ve pazar yerlerinde kuralları değiştirdi. Bu yılın 1 Ocak’ından itibaren, çoğu taze meyve ve sebze artık plastik olarak satışa sunulamıyor.

Elmalar, muzlar, portakallar, büyük domatesler, patlıcanlar, pırasalar, armutlar, soğanlar, limonlar ve daha fazlası dahil olmak üzere yaklaşık 30 ürün değişiklikten hemen etkilenmiş olarak listelenmiştir. Kiraz domatesleri ve yumuşak meyveler gibi paketlenmesi daha zor olan diğer ürünlere plastiksiz alternatifler bulmak için daha uzun süre verildi. 1,5 kilogramdan (3,3 pound) büyük paketler muaftır.

Reuters ‘den: “Kiraz domates, yeşil fasulye ve şeftali için Haziran 2023 sonuna, hindiba, kuşkonmaz, mantar, bazı salata ve otlar ile kirazlar için 2024 sonuna kadar plastik ambalaj yasaklanacak. Haziran 2026’nın sonunda ahududu, çilek ve diğer narin meyveler plastiksiz satılmalıdır.”

Tek kullanımlık plastik ambalaj üzerindeki bu yasak, Fransa’nın plastik atıkları çeşitli sektörlerde engelleme yönündeki daha geniş bir çabasının bir parçasıdır. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Şubat 2020’de “2020-105 sayılı Döngüsel Ekonomi ve İsrafla Mücadele Hakkında Kanun” u imzaladı ve ülkeyi “doğrusal ekonomi olmaktan döngüsel ekonomiye dönüştürme” planını ortaya koydu.”

Diğer çabalar arasında restoranların çocuk yemeklerine plastik oyuncaklar dahil etmesini, gazete ve dergilerin plastik olarak teslim edilmesini ve çay poşetlerinin biyolojik olarak parçalanamayan plastik poşetlerde satılmasını önlemek yer alıyor. Ayrıca, taze ürünlere yapıştırılan etiketler kompostlanabilir olmalı ve halka açık yerlerde tek kullanımlık su şişelerinin kullanımını engellemek için su dolum istasyonları bulunmalıdır (Kongre Kütüphanesi aracılığıyla).

Fransa, 2021’de tek kullanımlık plastik çatal bıçak takımı, paket servis kabı kapakları, konfeti, içecek karıştırıcıları, plastik pipetler ve daha fazlasını aşamalı hale getirdi hepsi aynı planın bir parçası.

En son değişiklikle ilgili olarak, Fransa’da taze meyve ve sebzelerin yaklaşık %37’sinin plastikle sarıldığı tahmin edildiğinden, yeni yasağın her yıl bir milyar plastik parçasının kullanılmasını engelleyeceği tahmin ediliyor. (Tabii ki, boyutları değişecek ve bir ağırlık tahmini daha yararlı olabilir.)

Herkes değişimden memnun değil. Fransız meyve satıcıları federasyonu başkanı François Roch Reuters’e verdiği demeçte, “Birçok müşterinin meyveye dokunması ve insanların meyvelerinin diğer müşteriler tarafından dokunulmasını istememesi nedeniyle gevşek ürün satmak karmaşıktır.”

Buna göre, plastik ambalajın varlığının temizliği garanti etmediğine karşı çıkılabilir; ürünler, onu toplayıp paketleyenler de dahil olmak üzere tedarik zinciri boyunca çok sayıda el tarafından ele alınmıştır. Meyve ve sebzeler yemekten veya pişirmeden önce daima iyice yıkanmalı ve / veya soyulmalıdır.

Yasak muhtemelen alışkanlıklarda bir değişiklik gerektirecektir. Alışveriş yapanlar muhtemelen doldurmak ve tartmak için kendi yeniden kullanılabilir çantalarını almak zorunda kalacaklar. (Herhangi bir haber makalesinde, mağazaların kâğıt veya diğer biyolojik olarak parçalanabilir alternatifler sunmaya başlayıp başlamayacağına dair bir söz yoktu.)

Sıfır Atık Fransa’dan ve Sıfır Atık Ev hareketinin arkasındaki Fransız kadın Bea Johnson’dan gelen yorum talepleri yanıt almadı.

Fransa’nın gevşek ürünlerin satılmasıyla ortaya çıkan kaçınılmaz komplikasyonları nasıl ortadan kaldırdığını ve bir emsal belirlendikten sonra diğer ülkelerin davayı takip edip etmediğini görmek ilginç olacaktır.

Yasak, bir ülkenin atması gereken cesur ve olumlu bir adımdır ve Treehugger’da yürekten desteklediğimiz bir adımdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *