Elmanın En İyi 9 Tane Faydası

0/5 No votes

Report this app

Description

Elmanın En İyi Faydaları
Elmanın En İyi Faydaları

Eski “elma bir gün” ifadesini duydunuz. Orijinal 1866 senesine kadar takip edildi ve şöyle oldu: “yatağa giderken bir elma yiyin ve doktorun ekmeğini kazanmasını önlersiniz. Bilim bu eski fikri destekliyor gibi görünüyor.

Yepyeni tıbbi araştırmalardan sağduyu tavsiyelerine kadar, her gün besleyici bir elma yemenin birkaç sebebi vardır.

1. Elmalar yaşlanma karşıtı bir bileşik içerir.

Yaşlanmamızın bir bölümü kontrol edilemez-bu bizim genlerimizde. Ama daha sağlıklı — bunu nasıl hızlı yaş ve bazı kontrolümüz altında. Bilim adamları, genetik kaderimiz ne olursa olsun, yaşlanmayı yavaşlatmak için daima yollar arıyorlar. Lancet tarafından Ebiomedicine’de yayımlanan bir çalışmada, hangi flavonoidlerin (meyve ve sebzelerde doğal olarak oluşan bileşikler) en antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerinde olduğunu incelediler.

Elma, çilek, salatalık, Trabzon hurması ve soğanda bulunan fisetin’in en kuvvetli etkilere sahip olduğunu keşfettiler. Testler ayrıca, sonuçların tercüme edilip edilmediğini görmek için insan yağ dokusu üstünde yapıldı ve yaptılar.

Minnesota Üniversitesi’nden Profesör Paul D. Robbins, Medikal News Today’e vermiş olduğu demeçte, “bu sonuçlar, healthspan olarak isimlendirilen sağlık süresini yaşamın sonuna kadar uzatabileceğimizi gösteriyor” dedi.

2. Elmalar çözünür liflerle doludurlar.

Yüksek lifli bir diyet sindirim sağlığı ve kolesterolü düşük tutmak için önemlidir. Lifin ayrıca kalp hastalığı, diyabet, obezite ve divertikülit gibi durum riskini azalttığı gösterilmiştir. Mayo Clinic’e göre, kabuklu bir elma, yaşınıza bağlı şekilde tavsiye edilen günlük alımın yaklaşık ‘i olan yaklaşık 4,4 gram çözünür lif içerir.

3. Astım riskinizi düşürebilirler.

Nutrition Journal’da yayımlanan bir araştırmaya göre, Avustralya’da 1.600 kişilik bir çalışma ve İngiltere’de 1.500 kişilik bir başka çalışma, elmaların genel itibari ile akciğer sağlığını arttırdığını ve astım riskini azalttığını buldu. Araştırmacılar, haftada beş elma yiyen insanların solunum sağlığında en büyük artışı gördüklerini buldular.

4. Elmalar mükemmel susuzluk gidericilerdir.

Elmaların su olduğunu biliyor muydunuz? Gün boyunca sulu kalmanın yollarını arıyorsanız, serinletici bir muamele için çantanıza sağlam bir elma atın.

5. Elma sirkesi her yerde muhteşem.

Tarih boyunca, elma sirkesi, boğaz ağrısını yatıştırmaktan asit reflüsünü hafifletmeye ve hıçkırıklardan kurtulmaya kadar her şey için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

6. Elmalar kilogram kaybına yardımcı olabilir.

Bu bir roket bilimi değildir. Elmalar bir meyvedir, yağ ya da yapay bileşenleri yoktur ve önceden de belirtildiği gibi, lif ve su bakımından zengindirler. Bu sebeple, bir torba cips ya da bir şeker çubuğu yerine elma yemenin, daha az kilogram alımına yol açacak daha akıllı bir beslenme kararı olduğu sağduyudur. Beslenme dergisinde yayımlanan bir çalışma, her gün üç elma yiyen bayanların kilogram verme olasılığının, olmayanlara göre daha yüksek olduğunu buldu.

7. Çok az kalorileri var.

Elmanızın büyüklüğüne bağlı şekilde, muhtemelen yaklaşık 90 kalori vardır. Bu, yukarıdaki kilogram kaybı iddiasını desteklemek için diğer bir noktadır.

8. Çok sayıda vitamin ve mineral var.

Elmalar, günlük tavsiye edilen C vitamini alımının yaklaşık ‘üne ve tavsiye edilen B6 vitamini miktarının %5’ine sahiptir. Günlük A vitamini, kalsiyum ve demir ihtiyacınızın %2’sine sahiplerdir. Ve 195 miligram potasyum ile, bir elma günlük potasyum ihtiyacınızın %6’sına sahiptir.

9. Çok lezzetli ve çok yönlüdürler!

Elma sosu, elma yağı ya da elma jölesi yapın. Bir pasta ya da ayakkabıcı pişirin. Kırmızıdan yeşile ve sarıya kadar farklı renkli elmaları tadın. Lezzetli olun ve elmaları tavuk ya da domuz eti tariflerine ekleyin ya da kıyılmış elmaları kıymaya ekleyin. Ya da yalnızca meyveyi mükemmel, doğal hali ile olduğu gibi yiyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *