Covid-19 Pandemi Sırasında Hayatımızı Nasıl Planlayabiliriz ve Kolaylaştırırız

0/5 No votes

Report this app

Description

Covid-19 Pandemi zamanında plan nasıl yapılır?
Covid-19 Pandemi zamanında plan nasıl yapılır?

Covid-19 salgını dünyayı sarstı ve yüksek düzeyde ekonomik, politik ve sosyal belirsizlik yarattı. Ve birçok insan için virüs, otomasyon, jeopolitik gerilimler ve genişleyen eşitsizliklerin bir sonucu olarak hayatlarında zaten hissettikleri artan belirsizlik duygusunu daha da kötüleştirdi.

Covid-19’un getirdiği ani değişikliklerle, gelecek için planlama imkânsız hissedebilir. Kısa vadeli kararlar bile bu hafta sonu ne yapacağız? Çocuklarımı okula göndermeli miyim? Şimdi geniş bir veri ve düşünce kümesini işlememizi gerektiriyor. Hayal etmeye çalışıyorum yolda yılda ay ya da birkaç gereksiz ya da saçma bile gelebilir.

Yüksek derecede belirsizlikle karşı karşıya kaldığımızda, olabilecek her şey hakkında endişelenmeye eğilimliyiz ve bunu genellikle yapılandırılmamış bir şekilde yapıyoruz. Bu tür bir endişe, diz sarsıntısı reaksiyonlarını teşvik edebilir ve bu kadar çok şey söz konusu olduğunda küresel bir krizin ortasında özellikle sorunlu olan ses karar vermeyi engelleyebilir.

Stratejik öngörü, verimsiz endişeye bir alternatif sunar. Bu, bugün aldığımız kararlara rehberlik etmek için alternatif gelecekleri kullanan bir düşünce tarzıdır. Bu araç, Olası koşulları daha iyi tahmin etmemize ve en önemlisi bu koşullar hedeflerimize ulaşma yeteneğimizi tehdit ettiğinde uyum sağlamamıza yardımcı olabilir.

Covid-19 stratejik öngörü, gelecek çok belirsiz görünse bile seçeneklerinizi anlamanıza ve değerlendirmenize yardımcı olacak güçlü bir araç olabilir. Bu uygulamayı her gün işimde kullanıyorum ve insanların pandemi sırasında kişisel ve profesyonel yaşamlarında gezinmelerine yardımcı olabileceğine inanıyorum.

İyi haber şu ki, çoğu zaman farkında olmadan öngörü uyguluyoruz. Örneğin, evden her ayrıldığınızda ve bir şemsiye alıp almayacağınıza karar verdiğinizde bunu yaparsınız. Ancak, daha fazla belirsizlik zamanlarında ya da ne olacağı konusunda özellikle endişeli hissettiğimizde ileriyi düşünmek için daha açık bir çaba gösterebiliriz.

Bu uygulamayı kendi hayatınızda uygulamaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Hedeflerinizi netleştirin. Bir vizyonu tanımlamak çok önemli bir ilk adımdır ve aniden işimizi veya misyonumuzu tehlikede bulanlarımız için özellikle üretken bir adımdır.

Örneğin, covid-19’un getirdiği ekonomik istikrarsızlık karşısında, vizyonunuz önümüzdeki aylarda ve yıllarda finansal sürdürülebilirlik hatta sadece hayatta kalma olabilir. Bu, kendinizi ve sevdiklerinizi desteklemek için yeterli gelir elde etme hedefine dönüşebilir.

Hangi geleceklerle karşılaşabileceğinizi düşünün. Kararlarınızın oynanacağı gelecekteki dünyayı keşfetmek için senaryolar geliştirin. Senaryolar, stratejik olarak alakalı ve yapısal olarak farklı olan makul geleceklerdir. Bunlar, mevcut eğilimler ve yerleşik taahhütler gibi geçmişten gelen unsurları ve yakında ortaya çıkabilecek iş modelleri, teknolojiler veya değer sistemleri gibi yeni bileşenleri içerir.

Covid-19 örneğimize devam etmek için, nihai ekonomik iyileşme için farklı şekilleri dikkate alan senaryolar oluşturabilirsiniz hangi işlerin kaybolabileceğini, değişebileceğini veya çiçek açabileceğini ve ihtiyacınız varsa devlet desteğinin ne kadar ve ne kadar kullanılabileceğini dikkate alarak.

Covid-19 ve çalışma
Covid-19 ve çalışma

Sonuçları tanımlayın. Bir kere senaryo var, bu sorulara cevap: Ne Tehditler her yüz misin? Hangi zorluklar veya fırsatlar ortaya çıkacak? Bu senaryolar güçlü ve zayıf yönlerinizden hangisini vurgular? Sizin için hangi yeni soruları gündeme getiriyorlar? Her senaryo için her soruyu cevaplayarak sistematik olun.

Örneğimizde, sonuçlarınız varlıklarınızın değeri ve farklı senaryolarda size sunulacak ekonomik fırsatlar ile ilgili olabilir.

Varsayımlarınızı açık hale getirin ve geçerliliğini inceleyin. Planlama varsayımlarımız genellikle örtüktür, bu da onları incelemeyi veya meydan okumayı zorlaştırır. Onları yazarak açık hale getirin ve varsayımlarınızı üç kategoriye ayırın: güvenilir olanlar ve planlamanıza rehberlik etmesi gerekenler; daha fazla araştırılması gerekenler ve gerçek olma olasılığı düşük olanlar.

Örneğimizde, covid öncesi hayatınıza geri dönebileceğinize güvenmek tehlikeli bir varsayım olabilir. Covid-19 kontrol altına alındığında bile işiniz değişebilir veya hiç geri dönmeyebilir. Otomasyon işinizi gereksiz hale getirmiş olabilir veya şirketinizin ürettiği ürün veya hizmete dijital alternatifler yeni normal hale gelmiş olabilir.

Seçeneklerinizi, planlarınızı ve kararlarınızı gözden geçirin. Eylem planınızı geliştirmeye başlayın. Alternatif bir geleceğe vardığınızda ne yapacaksınız? Şimdi ne bu olası sorunlara daha esnek yapmak ister misiniz? Hangi becerileri veya yetenekleri oluşturmaya başlayabilirsiniz? Kendinizi mevcut olandan çok farklı bir dünyada bulduğunuzda çözümler icat etmek zorunda kalmamak için bugün ne tür küçük yatırımlar yapabilirsiniz?

Stratejik öngörü, mevcut durumun ötesine bakmamıza ve bunun için nasıl hazırlanabileceğimizi anlamamıza yardımcı olur. Örneğin, gelecekte değerli olacak bir beceri için eğitim düşünebilirsiniz-ve ideal olarak, birden fazla gelecek senaryoda değerini tutacak birini seçin.

İzleyin ve uyarlayın. Olası geleceklerinizden hangisinin gerçekten ortaya çıktığını gösteren erken uyarı işaretlerini izlemek için bir sistem oluşturun. Bu, eylem tarzınızı mümkün olduğunca erken uyarlamanıza veya kendiniz için en iyi seçenekleri takip etmenize olanak tanır.

Örneğin, faiz oranları, sektörünüzdeki istihdam oranları, tüketici ve kurumsal güven puanları ve covid-19 tedavilerinin veya aşıların kullanılabilirliği, Olası geleceklerinizin en muhtemel olduğu potansiyel erken uyarı işaretleri olabilir.

Bu teknikleri uygulamaya koyduğunuzda, stratejik bir öngörü zihniyetini benimsemeye çalışmak en iyisidir:

Belirsizliği norm olarak kabul edin. Tahminlerin değeri vardır, ancak ihtiyatlı insanlar ve kuruluşlar, işlerin beklendiği gibi ortaya çıkması için her şeye bahse girmezler. Bunun yerine, kendilerini yönetmeye hazır olmadıkları veya çözümleri icat etmeleri ve aynı zamanda uygulamaya koymaları gereken durumlarda kendilerini bulmaktan kaçınmak için çok çeşitli makul senaryolara hazırlanırlar.

Şu anda yönetme yeteneğiniz hakkında alçakgönüllü olun. “Olduğunda halledeceğiz” veya “bu sadece geçici ve işler yakında normale dönecek” gibi düşünceler, hüsnükuruntu ortak örnekleridir.

At gözlükleri çıkar. Covid-19 salgını, dünyanın ne kadar çabuk değişebileceğini gösterdi. Bu tür büyük aksamalar, düşünmek istediğimiz kadar nadir değildir. Yıkıcı değişim aniden ve uyarı olmadan ortaya çıkmış gibi görünebilir, ancak tehdit muhtemelen her zaman oradaydı. Potansiyel büyüklüğünü küçümsemiş ya da şansını düşürmüş olabiliriz. Gelecekte neler olabileceğine dair daha geniş bir bakış açısı geliştirmek, kendi derin varsayımlarınızı tekrar gözden geçirmenizi isteyecektir.

Cesur ol. Onlar gibi olsun ya da olmasın masadaki tüm ilgili akla yatkın bir senaryo devam et, eğer seni korkutmak bile. Çok sık, olasılık düşük etki yüksek eleştiririz ama, özellikle hazırlamak zor gibi görünmektedir, bu senaryoları göz ardı ediyoruz.

Fırsatlar için gözlerinizi açık tutun. Yüksek belirsizlik ve kriz zamanlarında, savunmaya geri dönme ve neyin yanlış gidebileceğine odaklanma eğilimindeyiz. Bir krizden ortaya çıkabilecek olumlu koşullara biraz dikkat etmek, yeni fırsatları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Duygusal yolculuğu tanıyın. Senaryolarla etkileşim kurmak varsayımlarınıza meydan okuyabilir ve zaman zaman bilgi ve uzmanlığınız için bir tehdit gibi hissedebilir. Stratejik öngörü Kas güçlendirilmesi, ancak, belirsizlik ve sonuçta, daha fazla “gelecek fit olmak için rahatsızlık rağmen kararlı bir kapasite inşa edecek.”

Buna tepki vermek gerekir. Gelecekle ilgili düşüncelerinizi gerçek karar verme ve eylemlerle ilişkilendirin. Stratejik öngörü, daha bilinçli seçimler yapmanızı ve geleceği eylem odaklı bir şekilde yansıtmanızı sağlamak için var. Bu yüzden öğrendiklerinize göre değişiklik yapmaya hazır olun.

2 comments on "Covid-19 Pandemi Sırasında Hayatımızı Nasıl Planlayabiliriz ve Kolaylaştırırız"

  1. Özellikle zoom ve eba gibi sistemleri kullanmaya mecbur bırakılan öğretmenler ve çok daha fazla meslek grubu var. Bu bağlamda umarım kendi çıkar yollarını ve çalışmalarını sağlarlar. Yazınızda oldukça kişisel gelişim ve çalışma alanında oldukça güzel olmuş. Elinize sağlık.

  2. TOKUÇ says:

    Değerli düşünceniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *